7renkonline.com Ana Sayfa FOTO VİDEO

14.09.2014 - 19:52

Akıllı telefonun hammaddesi Türkiye'den!

Dünyanın en pahalı yüksek teknoloji ürünlerinden olan kuantum noktalarının Türkiye'de de kilogram ölçeğinde üretimi için İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde çalışma başlatıldıCep telefonundan kanser tanı sistemlerine kadar fazla geniş bir alanda kullanımı bulunan " kuantum noktaların" kilogram ölçeğinde üretimi için İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde (İYTE) çalışma başlatıldı. Bir günde gram ölçeğinde üretimi başaran laboratuvar, sene sonunda bir günde kilogram ölçeğindekuantum nokta üretmeyi planlıyor. Çalışmanın anne amacı, hususi sektörün dikkatini çekmek.

İŞTE YENİ iPHONE 6!

LED televizyonlar ve cep telefonlardaki canlı renkleri, saç kılının 20 binde biri boyutundaki yarı iletken nano kristallere borçluyuz. "Kuantum nokta" ismi verilen ve farklı işlevler yüklenebilen parçalar, sıvı ya da toz halde üretilebiliyor. Halen tamamı ithal edilen kuantum noktaların yerli imkanlarla üretimi için Kalkınma Bakanlığı desteğiyle kurulan İYTE Fen Fakültesi laboratuvarlarında bir Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu TÜBİTAK projesi başlatıldı.

SAMSUNG BOMBALARI PATLATTI!

Dekan Prof. Dr. Serdar Özçelik'in liderliğindeki araştırma ekibinin yürüttüğü çalışma kapsamında sıvı ve toz formlarda kuantum noktalar elde edilerek farklı uygulamalarda denenmeye başlandı. Dünyada fazla nadir olarak üretilen 4 farklı atom bileşeninden oluşan kuantum noktalarını üretmeyi başaran ekip, bu malzemeyi yeni kuşak ekran teknolojileri ve kanser tanı kitlerinin geliştirilmesi için kullanmaya başladı. Ekip ayrıca hususi bir firma ile ortaklaşa kuantum noktaların endüstriyel kullanımına olanak verecek bir projeye de adım attı.

Prof. Dr. Özçelik, yaptığı açıklamada kuantum nokta üretiminin dünyada henüz bir iki firma tarafından yapılabildiğini, bu yüksek teknoloji ürününün endüstriyel olarak kullanılabilmesi için bir günde kilogram ölçeğinde üretiminin olası olması gerektiğini ifade etti.

'KİLOSU 10 MİLYON DOLAR'

Halen sadece Amerika'deki iki yüksek teknoloji şirketinin bir günde kilogram ölçeğinde kuantum nokta üretebildiğini anlatan Özçelik, uluslararası piyasada bu ürünün miligram fiyatının 10 dolar ile 150 dolar arasında değiştiğine dikkati çekti.

Özçelik, şöyle konuştu:Kuantum noktaların ticarileşmesi için devasa ölçekte üretim yapabilmenin en kritik aşama olduğunu vurgulayan Özçelik, dünyada bilhassa yeni kuşak ekranlarda kuantum noktaların kullanıldığına işaret etti.

Üretilen 100 ekranlık bir televizyonda yaklaşık 10 miligram kuantum nokta kullanıldığını, bunun 100 dolara tekabül ettiğini ifade eden Özçelik, bu televizyonun fiyatının zaten 100 dolar olduğunu, dolayısıyla fiyatların düşebilmesi için yüksek ölçekte üretimin mecbur olduğunu kaydetti.

'YATIRIM YAPILIRSA 10 - 20 KAT PARA KAZANILACAK'

Yüksek teknoloji ve katma değere sahip üretim yapısına geçmeye çalışan Türkiye için kuantum nokta üretiminin mühim bir fırsat olduğunu savunan Özçelik, sözlerini şöyle sürdürdü:Türk sanayisinde umumi eğilimin know-how yani teknoloji ithalatı yapmak yönünde olduğunu, teknoloji satan kuruluşların bir ürünün nasıl yapıldığı bilgisini verdiğini ancak "ne sebepten öyle yapıldığı" bilgisini sakladığına dikkati çeken Özçelik, Türkiye'nin nano teknolojiler konusunda teknoloji ithalatçısı olmak yerine teknoloji tasarımcısı olması için gayret gösterdiklerini sözlerine ekledi.