7renkonline.com Ana Sayfa FOTO VİDEO

25.11.2016 - 16:59

Donald Trump Apple'a neden yalvardı?

ABD'nin 45. Başkanı Donald Trump Apple'ın CEO'suna yalvararak çağrıda bulundu.ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'ın e dikkat çeken açıklamalarından bir tanesi, iPhone'ların Çin yerine ABD'de üretilmesini sağlamak istemesiydi.

Fakat alınan bilgilere göre bu konuya Apple CEO'su Tim Cook, Donald Trump'ın bu çağrısına henüz sıcak bakmıyor ancak ilerleyen dönemlerde böyle bir kararın verilebileceğini, bu karar için henüz erken olduğunu ve Apple ile yakından tedarikçilerinin iş koşullarının değişmesinin zor olacağını düşünüyor.

"Çin'e, Vietnam'a veya başka yerlere gitmek yerine ürünlerinizi burada üretebilirsiniz". Trump'un açıklamalarının ardından ABD merkezli teknoloji devi Apple, her iki firmadan da üretimi ABD'ye taşımanın olası maliyetlerine dair bir rapor istedi. Dedrick'e göre, üretim tesislerinin ABD'ye taşınması durumunda yeni istihdam alanlarının oluşacağı da şüpheli. Bu durum Apple'ın ABD'de üretime geri dönmesi ihtimalini de fazlasıyla aşağıya çekiyor.

Prof. Dedrick'e göre, bu durumda Apple'ın önünde iki seçenek olacak: Ya kâr marjını düşük tutup iPhone'ları aynı fiyata satmaya devam edecek -ki bu pek gerçekçi olmaz- ya da maliyet artışını doğrudan tüketiciye yansıtacak. O günkü koşullar bugün de geçerliliğini koruyor.

Bu çerçevede seçim kampanyası boyunca somut bir örnek de veren yeni Başkan, "Apple'ın bilgisayar ve iPhone'larını Çin yerine ABD'de üretmesini sağlayacağını" söyledi. Mevcut koşullar altında bunun gerçekleşmesi pek mümkün görünmese de, Trump'ın daha görevi devralmadan Tim Cook'u araması önümüzdeki dönemde ilginç gelişmelerin yaşanabileceğini işaret ediyor.