7renkonline.com Ana Sayfa FOTO VİDEO

20.07.2016 - 15:16

Orta Doğu kadını tabusunu yıkan Suudi prensesi

Suudi Arabistan Prensesi Ameerah Al Taweel, kendine güvenli, cesur ve amacı olan bir kadın olarak tanınıyor dünyada. İnsani problemlerin çözümü için çalışan 33 yaşındaki prenses, bugüne dek 70’ten fazla ülkeyi ziyaret ederek sorunlarını anlamak ve çözmek için çalışmalar yaptı.Suudi Arabistan Prensesi Ameerah Al Taweel, kendine güvenli, cesur ve amacı olan bir kadın olarak tanınıyor dünyada. İnsani problemlerin çözümü için çalışan 33 yaşındaki prenses, bugüne dek 70’ten fazla ülkeyi ziyaret ederek sorunlarını anlamak ve çözmek için çalışmalar yaptı.

KARA ÇARŞAF GİYMİYOR
Ama onu sıra dışı yapan, tüm kadınların kara çarşaf giymesinin zorunlu olduğu ülkesinde kara çarşaf giymeyi reddetmesi oldu.


Ülkesinde kara çarşafı reddeden ilk kadın olan Taweel, Batı tarzı kıyafetleri giymeyi tercih ediyor. Prenses, her ne kadar modern kıyafetler içinde görülse de görünümünde geleneksel dokunuşlar da dikkat çekiyor.


Yoksulluk ve felaketlerin getirdiği sonuçlar için mücadele etmesiyle bilinen prenses, yardım organizasyonlarında, Pakistan’daki sel felaketi kurbanlarına ve Somali’ye yardım götürmek için çalıştı; Cambridge Üniversitesi İslami Çalışmalar Merkezi’nin açılışında yer aldı.


Kendisinden 10 yaş büyük Prens Alwaleed Bin Tala ile 18 yaşında tanışıp evlenen prenses, 2013 yılında boşandı.

OTOMOBİL KULLANIYOR
Prenses, sadece geleneksel tattaki Batı tarzı giyimiyle dikkat çekmiyor, aynı zamanda kadınlara otomobil kullanmanın yasak olduğu ülkesinde otomobil de kullanıyor.


BOŞANMADA OTOMOBİL ETKİSİ
Otomobil kullanması üzerine eşi Prens Al Waleed, ağabeyi Prens Khalid tarafından, Ameera'nın medyadaki görüntülerinin kontrol altına alması gerektiği, aksi takdirde önceden uyarılmadan cezalandırılacağı şeklinde ikaz edildi. Bu gerilim prens ve prensesin boşanmasına yol açtı.


KADINLAR İÇİN ÇALIŞIYOR
ABD’de iş yönetimi eğitimi alan prenses, ülkesindeki tüm kadınların bu haklardan yararlanması gerektiğini söylüyor ve bunu gerçeğe dönüştürmek için çalışıyor.