7renkonline.com Ana Sayfa FOTO VİDEO

30.09.2015 - 01:20

Dünyanın en tuzlu kenti!

Dünyanın en pahalı halk diliyle dünyanın “en tuzlu” kenti Zürih, en ucuzu ise Kiev olarak açıklandı. Bu yapılan araştırmaya dahil edilen 71 farklı kent arasında ülkemizin göz bebeği İstanbul 35’inci sırada bulunuyor.İsviçre merkezli bir banka tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, dünyanın en pahalı kenti Zürih.
Araştırmaya dahil edilen 71 farklı kent arasında en ucuz olanlarda Kiev, Sofya ve Bükreş yer alıyor.

Türkiye şehirlerinden İstanbul ise Viyana, Amsterdam, Şanghay, Doha, Lyon ve Berlin gibi kentlerle birlikte sıralamanın ortalarında bulunuyor.
Yapılan araştırma, dünyanın değişik kentlerinde aynı ürün için insanların ne kadar çalışmaları gerektiğine dair çarpıcı veriler de barındırıyor.
Bu verilere göre Oslo’da yaşayanlar 1 kilo pirinç için 3 dakika çalışırken, Yeni Delhi’de 73 dakika çalışıyor. 1 kilo ekmek için Zürih’te 5 dakika, Jakarta’da 70, Manila’da ise 83 dakika çalışmak gerekiyor.
İstanbul da, kiralar göz önüne alınmadığında 35, hesaba katıldığında ise dünyanın en pahalı 37’inci kenti konumunda varlığını koruyor.

Araştırmaya bakıldığında, dünyada belediye otobüsü veya metro biletlerinin ortalama maliyeti 1,5 euro. Fakat Kopenhag’da satın alınan bir biletle Kiev’de 285 kilometrelik yol seyahat edilebiliyor.