7renkonline.com Ana Sayfa FOTO VİDEO

04.08.2016 - 13:38

Darbeyi önleyen ‘gizemli binbaşı’ kim?

15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gün için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın da özellikle altını çizdiği konuların başında istihbarat ağlarında yaşanan zafiyet olduğu vardı. Başbakan Yıldırım katıldığı bir televizyon programında darbe ihbarını istihbaratın değil bir binbaşının yaptığını açıkladı. O andan itibaren ise herkes o binbaşının peşine düştü. Peki belki de darbeyi önleyen o binbaşı kimdi?..Bir televizyon kanalında canlı yayına katılan Başbakan Binali Yıldırım, darbe girişimine ilişkin “15 Temmuz günü saat 15.00’te bir binbaşı, MİT’e ihbar etti. 15 Temmuz’da istihbarat MİT’e saldırı olacak diye geliyor. MİT’e niye haber vermediniz diye sordum, cevabı verilemedi. Ben bunu Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı’na sordum, ‘Bu nasıl olur ‘ dedim. ‘Başbakan’ın haberi yok, Cumhurbaşkanı’nın haberi yok. Tamam Genelkurmay Başkanı’nın bilgisi olması gayet doğal ama aynı zamanda Başbakan’a da söylemeniz gerekir. Çünkü, siz Başbakan’a karşı sorumlusunuz, bağlısınız.’ Ama bunun cevabını veremedi, herhangi bir şey de söyleyemedi. Doğrusu bu” ifadelerini kullandı.
Başbakan’ın bu çarpıcı ifadelerinin ardından ise herkesin merak ettiği tek konu o ismin kim olduğuydu. Bu konuda ise en net açıklama Milli Savunma Bakanı’ndan geldi.
BAKAN FİKRİ IŞIK: İSMİNİ SÖYLEMEK DOĞRU DEĞİL

15 Temmuz’un kahramanlarından biri olan ‘darbeyi ihbar eden gizemli binbaşıyla’ ilgili konuşan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “O binbaşının ismini açıklamak doğru değil. Darbe teşebbüsünün ihbar edilmiş olması önemli. Darbeciler, “Bu akşam çok önemli bir görev var” diyerek binbaşıyı çağırıyorlar. “3 helikopterle MİT’i basacağız ve MİT Başkanı’nı alacağız” diyorlar. Binbaşı “Dışarıdan geldim, üstümü değiştireyim” diyor, saat 14.30 civarı. Hemen MİT’e geliyor. Tahminim o da darbeyi bilmiyor, çok önemli bir operasyon olduğunu söylüyorlar. Binbaşı MİT’e çalışan bir istihbarat elemanı değil. Kendi rızasıyla gelip söylüyor” dedi.
MİT MÜSTEŞARI GÖREVDEN ALINACAK MI?

İstihbaratta sorunlar yaşandığını vurgulayan Başbakan Yıldırım, “İstihbaratla ilgili sorunlarımız olduğu ortada, bu bir sır değil. Bilgiye sahip olmazsanız başınıza gelecek olaylara tedbir alamazsınız, almakta geç kalırsınız. Bizim 15 Temmuz’da yaşadığımızın izahı, özeti budur. Eğer yeterli istihbarat alınabilseydi, o istihbarat vakitlice elde olabilseydi, belki de bu mesele bu noktaya gelmeyebilirdi. İstihbarat denetlenmeli, yanlış yapanlara işlem yapılmalı. MİT’in Cumhurbaşkanlığına bağlanması gündemimizde, üzerinde çalışıyoruz. Bizim için işlerin önemi ve önceliği var. Biz felaketin eşiğinden döndük. Şu an bununla ilgili yapmamız gereken birçok iş var. Bunları yaptıktan sonra nerede ne yanlış yaptık, bütün bunların özeleştirisini yapacağız. Kalkıp kendi içimizde zafiyete düşersek bu da büyük bir yanlış olur” dedi.