7renkonline.com Ana Sayfa FOTO VİDEO

08.08.2016 - 17:07

2016 Rio Yaz Olimpiyat Oyunları başladı

2016 Yaz Olimpiyat Oyunları resmen başladı. Oyunların bu yılki ev sahibi Brezilya ve Brezilya’nın Rio de Janeiro şehri oldu. Böylece, oyunlar tarihinde ilk kez Güney Amerika kıtasına taşındı. Oyunlar, 21 Ağustos’a kadar sürecek.2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nın açılış töreninde Türkiye’nin bayrağını milli güreşçi Rıza Kayaalp taşıdı.

Maracana Stadı’ndaki açılışta, gösterilerin ardından 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’na katılan ülkelerin geçit töreni düzenlendi.

206 ülke ve sığınmacılar için oluşturulan takımın sporcuları, olimpiyatların kurucu ülkesi Yunanistan’ın ardından alfabetik sıraya göre geçit törenine katıldı. Bu yılki oyunlarda ilk kez oluşturulan “Sığınmacı Olimpik Sporcular Takımı” da geçit töreninde en son sırada yerini aldı.

Oyunların, bir çoğunluğu Barra da Tijuca merkezli tesislerde yapılacak. Bu merkezin yanında Copacabana, Deodoro ve Maracanã bölgelerinde de bazı yarışmalar düzenlenecek.

28 spor dalının dahil olacağı yaz olimpiyatlarında, 2009 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından oyunlara dahil edilen Yedili Ragbi ve Golf branşları da yer alacak.

Rio de Janeiro nasıl seçildi?rio06081602

Olimpiyat oyunları için adaylık süreci yıllar öncesinden başlıyor.

2016 Yaz Olimpiyatları için ilk başvurular 2007 yılında başladı. Yapılan çeşitli elemelerin ardından 2008 yılında aday olarak dört şehir kaldı: Madrid, Rio de Janeiro, Şikago ve Tokyo.

2009 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesinin oluşturduğu değerlendirme komisyonu aday şehirlerde denetimler yapmaya başladı. Yapılan değerlendirmeler merkeze sunuldu.

2 Ekim 2009′da yapılan oylama öncesinde Şikago ve Rio de Janeiro favori şehirler olarak görülüyordu.

İlk tur oylamasında Şikago, ikinci turda Tokyo elendi. Sonrasında da Rio de Janeiro, Madrid’i geçerek 2016 Yaz Olimpiyatları’nı düzenleme hakkını kazandı.